Ki emlékszik még az első saját telefonjára? Az enyém egy Nokia volt. Nem volt rajta semmi különös, csak névjegyzék, néhány csengőhang, és talán két vagy három játék. Mégis nagyon büszke voltam rá. Akkor kaptam, amikor először kezdtem el egyedül iskolába járni.
Mostanában gyakran látom, hogy szinte minden gyereknek van saját telefonja, már egész kicsi kortól. Annak ellenére, hogy sok előnnyel rendelkeznek az okostelefonok, én mégis örülök, hogy éltem még olyan világban, ahol nem volt se mobil, se internet. Internet ugyan valószínűleg már létezett, de nálunk sokáig nem volt. Ahogy TV sem. A számítógépen néztünk néha-néha filmeket, videókat, vagy – amikor nagyobbak lettünk – emaileztünk a barátainkkal… De saját telefonunk, amit egész nap nyomkodhattunk volna, tényleg nem volt. Amikor tini voltam, a legmenőbb mobilok a kihajtható és a csúsztatható készülékek voltak. Akkor már olyan telefonom is volt, amin megtalálható volt kamera, kép és videószerkesztő, zenelejátszó. Furcsa elképzelni, hogy azzal a kis “béna” telefonnal képes voltam képekből összevágott videót készíteni aláfestő zenével.
Bármennyire szerettem a régebbi telefonokat, és az internet nélküli életet, ma már ez elképzelhetetlen lenne az én számomra is. Munkához, tanuláshoz, kapcsolattartáshoz mind mobiltelefont, laptopot vagy tabletet használok. Néha nagyon furcsa arra gondolni, hogy régebben mennyire különlegesnek számított, ha valakinek volt saját mobilja, most pedig azt találjuk rendkívül furcsának, ha nincs neki. (Nekem például nincs Facebook-fiókom, és már ezen is annyira meg szoktak lepődni az emberek, mintha azt mondanám, hogy egy barlangban lakom. ) Nagyon általánossá váltak számunkra az elektronikus eszközök és a mindennapi használatuk. Én már nem nagyon tudnám elképzelni az életemet nélkülük, és azoknak a gyerekeknek, akik már ebbe a világba születnek bele, még nehezebb lehet.
Gyakran segítek a szüleimnek, ha valamilyen telefonos vagy számítógépes problémájuk akad. Az ő számukra viszont az a nagyon nehéz, hogy az eddigi életük nagy részét mobiltelefon és különféle elektromos kütyük nélkül élték le. Ettől függetlenül nyitottak a modernebb megoldásokra. Legutóbb arra kerestem rá nekik a mobilomon, hogy “lakossági napelem pályázat 2024”.
Már egy ideje érdekelt minket a napelem rendszerek felhasználása. Sok jót hallottunk már erről a megoldásról barátoktól, munkatársaktól, szomszédoktól. Pár utcára tőlünk pont lakik egy család, akiknek napelemeik vannak, és mindig nagyon dicsérik. Így egy idő után mi is úgy döntöttünk, hogy utána szeretnénk nézni.
A neten találtam rá a napelemrendszer.info oldalára. Nagyon megtetszett nekünk ez a felület, mert jó volt ránézni. Világos színeket használtak a tervezésnél, ezért az egésznek – a napelemekhez híven – olyan napsütéses hangulata van. Ezt egy felül elhelyezett fotóval szintén megerősítették, mely egy napelemekkel felszerelt házat ábrázol és egy szép tájat. A weboldalon lévő szövegek sem maradnak ki a sorból: viszonylag nagy méretű betűkkel írt, könnyen olvasható, megfelelően elkülönített, és jól áttekinthető az összes.
Az oldalon könnyen feltehetjük esetleges kérdéseinket a témáról. Megtekinthető és használható a felületen egy erre a célra kitölthető űrlap, melynek segítségével üzenet küldésére van lehetőség. Meg kell adni itt a pontos lakcímünket, megyét, irányítószámot, a település nevét, utcát, házszámot. Emellett szükség van még a teljes nevünkre, a mobilunk számára, és az email címünkre.
Napelem rendszer telepítése előtt elérhető ingyenes felmérés! Nagyon előnyös, hogy ez díjmentesen vehető igénybe, mert a felmérés során esetleg olyan dolgok is kiderülhetnek, amelyek megakadályozzák a napelemek felszerelését. Ha kötelesek lennénk fizetni a vizsgálatért, könnyen előfordulhatna olyan helyzet, hogy hiába költünk rá.
A felmérés során figyelembe veszik az ingatlan tájolását. A délkeleti vagy délnyugati tájolás a leginkább előnyös, mert így éri legjobban a napfény a tetőnket. Azt is megnézik, hogy van-e valami, ami árnyékolná napelemeket: ez lehet fa, másik épület, vagy most még alacsony, de a jövőben felnövő és útba kerülő növény. A háztető dőlésszögét szintén megvizsgálják. Ennek a legmegfelelőbb mértéke 25-45 fok. Azért nem mindegy, mert a nap más és más szögből éri a házat évszaktól függően.
Nem elhanyagolható a tetőszerkezet stabilitása sem. A napelem panelek nem könnyűek, ezért rendkívül lényeges, hogy jól bírja a súlyukat a tetőnk. A felmérés igénybevétele nagyon fontos a saját és a lakásunk biztonsága érdekében. Az ingyenes felméréshez is kitölthető egy ajánlatkérő adatlap.
Elérhető és igénybe vehető többféle lakossági napelem pályázat 2024 folyamán! Ha családi házunkra szeretnénk napelem rendszereket, jól járunk, mert ez a befektetés egy idő után megtérül, emellett pedig a környezetnek is jót tesz. Ahhoz, hogy mindez jól működjön, elengedhetetlen a pontos és átgondolt előre történő tervezés.
Az elmúlt években több új támogatást is bevezettek, melyek segítségével több család juthat majd napelemes megoldásokhoz. Szerencsére úgy látszik, hogy egyre többen ismerik fel a környezetvédelem fontosságát, valamint a jövőbe való befektetéseket. A napelem rendszer ezt kettőt tökéletesen magába foglalja.
Arról sem árt azonban beszélni, hogy nem csupán természetvédelmi okok miatt kiváló választás a napelem, de spórolhatunk is vele. Az áram költségei meglehetősen magasak, és ez kifejezetten igaz nagyobb családok esetében. Sokan nem is gondolnák, hogy saját maguk részére szintén megtermelhetik az elektromos áramot. Amennyiben megfelelően tervezik és valósítják meg a napelemes rendszert, akár 0 forintos villanyszámla is elérhető vele.
Az év során természetesen adódhat olyan időszak, amikor egy ideig nem süt a nap, így joggal felmerülhet a kérdés az ügyfelekben, ilyenkor mi történik a napelemek működésével? A felületen elmagyarázzák, hogy a Magyarországon jelenlévő időjárás és klíma megfelelő a napelem rendszereknek, ezért nem kell amiatt aggódni, hogy túl kevés energiát fognak termelni. A napsütéses órák száma elegendő ahhoz, hogy a panelek jól tudjanak üzemelni.
A weboldalon megtekinthetünk egy táblázattal ellátott számolást, amely segít annak elképzelésében és átlátásában, hogy hogyan térülnek meg a költségeink. Felhívják a figyelmet arra, hogy ez a számítás hálózatra visszatápláló rendszerek esetében érvényes. Egy ilyen rendszer kiépítése nem olcsó, azonban az évek alatt ez a költség visszatérül. A napelemrendszer.info oldalán 9 évet írnak ennek megvalósulására. A napelem rendszerek azonban még sokáig működőképesek maradnak ezután is, így sok pénzt takaríthatunk meg velük. Nagyon szimpatikusnak találtuk, hogy feltüntették, körülbelül milyen árakra lehet számítani a napelemek telepítésénél.
Nekem kifejezetten tetszett az is, hogy el lehet olvasni, hogyan működik a napelem. Tulajdonképpen sosem gondolkoztam azon, hogy mitől termel energiát, és hogyan zajlik a folyamat. Azok számára, akik csak külső szemmel csodálják a napelemes házakat, bőven elegendő annyit tudni, hogy a napfényből nyer energiát. Azonban amikor valaki komolyan gondolkozik a rendszer saját házába való beszerelésén, fontos lehet érteni hogy mi is történik pontosan a működés során! Ha felkeressük a napelemrendszer.info honlapját, erre is választ kaphatunk.